Piz Bernina 07/10.07.2012.

Crankn

Piz Bernina 07/10.07.2012.

PostPostao/la Crankn » 24.07.12, 15:54

Malo kasnim sa izvještajem... :)

U sklopu priprema za Elbrus odlučio sam se za turu na najistočniji 4-tisučnjak - PIZ BERNINA - koja se nalazi u Rhaetian Alps na Švicarsko-talijanskoj granici, te broji lijepih 4.048 metara nadmorske visine. Sam vrh i nije pre visok, ali bitno mi je bilo što duže boraviti na visini, točnije 2 noći provesti u domu na 3.610 metara.

Za uspon smo odabrali talijansku stranu + završni greben Spallagrat (PD, UIAA III/II).

Prvi dan, nakon cca 8 sati vožnje do lokacije Campo Moro koja se nalazi visoko iznad doline Valmalenco na 1.990 m, odrađujemo pristup do doma Marinelli Bombardieri smiješten na 2.813 m. Slijedeći dan, zbog lošeg vremena, startamo tek u 14.00 sati s usponom do doma Marco e Rosa na 3.610 m preko duuugačkog glečera Scerscen Superiore, kuloara Cresta Guzza i na kraju zanimljive i mokre ferrate. Stigli taman na večeru. :) Finalni uspon na vrh napravili smo treći dan 09.07. po prekrasnom grebenu koji je na nekoliko mjesta nešto zahtjevniji, ali uz fantastično vrijeme koje smo imali nije bilo nikakvih problema... reklo bi se čista uživancija 8-) Greben je na penjačkim dijelovima (detalj III, ostalo II/I) dobro osiguran sidrištima i spitovima. Na vrhu oduševljenje pogledom! Žicamo lokalnog vodiča za fotku...ispijamo preostali čaj, te krećemo nazad. Sišli smo istim putem (uz 2 absajla) do doma gdje smo opet prenoćili. Inače boravak na visini je protekao dobro i što je najvažnije bez glavobolja. :) Za zadnji dan čekao nas je dug silaz do auta, te povratak u Ri.

Eto...kratko i jasno...

Fotke: https://picasaweb.google.com/109876799901650681152/PizBernina

LP, Kristina & Branko

Natrag na “Hodanje i turno skijanje”