Akcija Zajzera - La bella furlana; WI4+, 180 m i Le placche parallele; WI3, 210 m

pako

Akcija Zajzera - La bella furlana; WI4+, 180 m i Le placche parallele; WI3, 210 m

PostPostao/la pako » 12.03.18, 13:25

Miljen i Frano su se dogovorili da idu. Vlatko je bio nabrijan, a ja nisam bio siguran do zadnjega. Ipak, pao je dogovor i donesena je odluka, Zajzera. Spavanje u Gozd Martuljku, u apartmanu, taman toliko velikom da stanemo sva četvorica. Do Gozda smo putovali petak navečer i zbog vremenskih uvjeta (mećava, poledica) trebalo nam je oko četiri sata. Nakon kasnog lijeganja, naravno da sat zvoni rano i oko 7:30 smo na zadnjem parkingu u Zajzeri. Zahvaljujući slovenskim kolegama u magli ipak nekako pronalazimo put do pod slapa. Na ulazi smo prvi. Prvi ide Frano, suvereno prolazi prvu dužinu (svijeća koja je nama lijepa ledena zavjesa) i nestaje u daljini. Za njim ide Miljen, a po nama pada prva lavinica. Idem i ja, teže je nego što izgleda, pada još jedna mini lavinica, i nakon puno borbe nekako prolazim i ja. Sa Vlatkom se slabo čujem i nakon nekog vremena počinjem zatezati. Vlatko brzo dolazi do mene i obavještava me da smo ostali bez ruksaka. Zatrpalo ga je i nije ga uspio naći. Ništa… idemo dalje. Sljedeća dužina je nešto lakša i onda dolazimo do zadnje vertikale. Nekako je penjem , Vlatko ekspresno stiže za mnom i krećemo absajlat dok ona dvojica vjerojatno pijuckaju čaj. Dolazimo do dna i vrijeme je traženja ruksaka. Ona dvojica su zbrisali i sami krećemo u potragu. U ruksaku su njemu dokumenti, rukavice, meni mobitel, sat, puhovka, termosica itd. Vlatkova teorija bila je da ga je zatrpalo na mjestu odakle me osiguravao, a meni je palo na pamet da ga je možda odnijelo nešto niže i zatrpalo. Dakle, tko je došao sutra penjati, vjerojatno je ostao zapanjen situacijom pod slapom. Vlatko je iskopao prostor površine od oko 10-15 kvadrata, a ja sam potegao dva, tri kanala od cca trideset metara. Bilo je i grubog sondiranja sa cepinima, al ruksaka nigdje. I… u jednom trenutku, ugledam nešto u daljini što ne izgleda ni kao kamen, a sigurno ne kao stablo. Vraćam se po fotoaparat, spuštam se, zumiram, fotografiram, zumiram i ne vidim šta je. Još deset metara niže ponavljam isti postupak i dalje nisam siguran. Još jedan pokušaj i nema šta drugo biti, to je ruksak. Mojoj sreći nema kraja. Dok Vlatko skuplja opremu, ja se spuštam dole i provjeravam ruksak. On se otkotrljao nekakvih sto i pedeset metara niže i ostao neoštećen. Gledam mobitel i u njemu neodgovoreni poziv i poruke od Franota da je Vlatkov ruksak u dolini?! Ajde, ipak sam sretan. Idemo prema autu i čekamo njih dvojicu koji su još popeli Le placche parallele sa desnim ulazom. Na brzinu u dućan i u apartman. Vlatko sprema odličnu maneštru, a mi je s užitkom i proždiremo.
Ujutro sat zvoni podjednako prerano i idemo za Zajzeru. Tražimo slap Peter Pan e Vin, ali zbog magle ga ne možemo naći i odlučujemo se za Le placche parallele. Vlatko i ja desnu, a njih dvojica lijevu varijantu. Ulaz u slap je preko pukotine i nakon šta smo popeli prvu dužinu počinje lagano paduckat od gore. Slap ima četiri dužine od toga su tri dužine ugodne trojke, a druga dužina je lagana grapa. Prvo, drugo i četvrto sidrište su u stijeni. Dok smo mi popeli do zadnjeg sidrišta počelo je već ozbiljno padat okolo nas. Na absajlu je već curilo sa svih strana i u laganoj panici smo se spustili do ruksaka i bris u dolinu. Nije ugodno kad ti padaju lavinice oko tebe.

alfred stokes

Re: Akcija Zajzera - La bella furlana; WI4+, 180 m i Le placche parallele; WI3, 210 m

PostPostao/la alfred stokes » 12.03.18, 13:33

Pako ko Dostojevski
Još malo i idu izvještaji u više tomova !!!!

Bravo momcovi !!!!

Natrag na “Alpinizam”