Mangart, Zimska smer

pako

Mangart, Zimska smer

PostPostao/la pako » 13.12.16, 12:48

Subota jutro Bojan Liker, Marko Vukušić i Goran Misimović nakon gaženja moje noge krećemo oko 4:30 iz Rijeke prema Sloveniji. U Ljubljani kupimo Željka Krpetića i nastavljamo prema Italiji. Preko Predila ponovno ulazimo u Sloveniju i uspinjemo se alpskom cestom ka Mangartskom sedlu. Auto smo ostavili ispred prvog tunela i lagano uzbrdo. Naš cilj je Zimska smer. Lijepi zarez u sjevernoj stijeni Mangarta.
Pristup zahvaljujući nedostatku snijega je zanemariv. Nakon stavljanja dereza Željko ima problema sa istima i odustaje. Na ulasku u grapu, a nakon što su vidjeli Gorana i mene kako penjemo ulazni skok, odustaju i Marko i Bojan. A ulazni skok je bio vertikalan, cca tri metara dug sa izlazom preko nekakvog mini trbuha sa lošom lijevom rukom. To smo lako prošli i nastavili dalje. Na polovici je bio još jedan skokić, slične težine, ali bolje zasnježen. Grapa prekrasno zalivena, snijeg škripavac, ne propada se ništa... divota. :) Na svakom skoku spindriftovi za vrat baš na jubitou. Nakon izlaska iz žlijeba stope nas vode u desno, a srce bi ravno u još nekakvu vertikalu. Goran sigurno bi, al ja nekako i ne pa ipak obilazimo taj vertikalni dio i iznad njega nakon prečkanja u lijevo i kroz nekakav mini skok (postoji snimka :) ) izlazimo na vršni greben cca 50-tak metara zapadno od vrha. Na vrhu sunce, malo vjetra i prekrasan pogled do Dolomita, Grossglocknera… Njih trojica uspeli su se po talijanskom smjeru po kojem smo se svi spustili, a Željko je cijelo vrijeme imao probleme sa derezama. Povratak, večera u gostionici Gala u Lescu i povratak kući.
Prekrasan dan u Alpama.
Moja procjena smjera u danim uvijetima je 300 m, II/2-3, 85°/45°pa ko se ne slaže nek me ispravi :)

Natrag na “Alpinizam”