Kasnapoff i Rossi-Tomassi

veksica

Kasnapoff i Rossi-Tomassi

PostPostao/la veksica » 19.08.16, 17:30

Pošto se radi o popularnim smjerovima i popularnom području, par korisnih informacija za buduće ponavljače:

Kasnapoff, drugi Sella toranj - smjer ima oko 320 metara, mozda koju mrvu vise ("izvucenog uzeta") i ako nema nikoga ispred vas (sto se moze dogoditi na hladan dan) pripremite se na intenzivniji zadatak iz orjentacije. Smjer ima vise varijanti, a bezbrojne skice na netu ne pomazu previse jer u njima ocjene variraju od V do cak VI-, a broj duzina od devet do trinaest. Vecina varijanti, medjutim, ne obiluje klinovima. Buljan i ja smo koristili skicu iz Bernardijevog vodica za to podrucje, koja se u 80 posto smjera pokazala tocna, no u gornjem dijelu i ona postaje nedorecena. Iako je po toj skici cijeli smjer cetvorka, mi bi jednu, definitivno najtezu duzinu u smjeru ocjenili kao V+, dok su ostalo bile konstantne i cvrste cetvorke. Kljucna duzine iz nase varijante (pukotina) ima klin na pocetku u bolderaskom detalju, ali nakon toga nije bas lako zastiti ostatak duzine - Buljan koji je to vodio nije nasao previse mogucnosti za medjuosiguranja. Mi smo do vrha izvukli 11 duzina, od kojih su mnoge bile dosta dugacke. Meni je osobno smjer bio manje zahtjevan od Vinatzera - susjednog hit klasika na trecem tornju, iako u njemackom vodicu "Classic climbs" imaju istu ocjenu.
Silaz nije kompliciran i prilicno je evidentan

Rossi-Tommasi, Pic Ciavezes - Jedan od najpopulranijih smjerova u toj stijeni i na Selli opcenito i to s pravom jer je pravi bombon, kako bi rekli klišeji iz opisa u vodičima. Ima osam dužina (oko 230 metara recimo), sve osim jedne su četvorke, neke lakše, neke teže, ali niti jedna nije dosadna i štoviše sve nude dosta raznoliko penjanje - od žlijebova, ploča, kamina do zanimljive prečke. Ključna dužina je za ocjenu teža od drugih i u nekim vodičima je proglašavaju i "slabom peticom" jer je dosta konstantna, ali u njoj, za razliku od drugih dužina ima solidan broj klinova. U svakom slučaju, smjer za preporučit. Pohvala Barbari i Jugu koji su se, unatoč što im je to tek drugi smjer u Dolomitima, kao navez prošetali kroz njega bez puno muke. :-)

Natrag na “Alpinizam”